Pro jahody přijeďte k Marii v květnu

17. února 2017

Nová prodejna zeleniny od firmy KOMA pro drobné farmáře v Moldavsku už stojí na svém místě na pozemku Marie a Tudora Darii.

Zatím je v ní na zimu uskladněno 20 tun cibule. Zbývá ještě objednat a instalovat police dovnitř prodejny, vybudovat příjezdovou cestu a parkoviště. Venkovní stavební práce musí počkat, až roztaje sníh.

Než přijde jaro, bude Maria Darii jednat s místními farmáři o jejich účasti na prodeji, o tom, jak budou skladovat a prodávat své výpěstky.

Tudor a Marie plánují otevřít prodejnu v květnu, až farmáři nabídnou dostatek čerstvé zeleniny a ovoce: cibuli, ředkvičky, rajčata, okurky, brambory, třešně, meruňky, jablka, hrozny, jahody a med… Máte také chuť přijet nakoupit? Tak v květnu.

budoucí obchod se zeleninou od drobných farmářů, Drochia, Moldavsko

Dva dny v Otcově domě

12. ledna 2017

Co se dá zažít za jeden říjnový víkend, když se za dětmi do Otcova domu vydají pracovníci KOMA, filmaři a dva lidé z Diakonie?

Děti se pod odborným vedením nadšeně zapojily do filmového semináře. Učily se fotit i točit videa a rozhodně je to bavilo. Ve druhé půlce semináře dvě skupinky dětí dokonce natočily vlastní filmy.

Ostatní hosté si prohlédli dům, kde bydlí děti, a navštívili všechny 4 rodiny, které přišly do Kyjeva z východu Ukrajiny a teď už rok bydlí v domech firmy KOMA. Dospělí jsou šťastní, že mají svůj vlastní domov a na jejich dětech bylo vidět, že je jim po prožitých válečných trápeních zase dobře.

Při nedělním setkání hosté poděkovali za úžasnou pohostinnost a slyšeli díky za českou pomoc ukrajinským přátelům. Viděli také skleníky, ve kterých se pěstuje zelenina a ovoce.

Plány do budoucnosti jsou velké – třeba postavit dům pro děti, které už jako dospělé odešly z Otcova domu a chtějí založit rodinu. Nájmy jsou na Ukrajině vysoké a mladí lidé si nemohou dovolit slušné bydlení. A pracovníci Otcova domu nechtějí nechat „svoje děti“ bez podpory ani v dospělosti.

IMG_9117

V Moldavsku už je vše připraveno

20. listopadu 2016

Úhledné staveniště, kde bude brzo stát obchod, navštívil 19. října 2016 Vojtěch Žitný. Hotové jsou zatím základy a sklep, ale díky spolupráci Diakonie a firmy KOMA Modular na nich bude brzo stát budova. Vojtěch si na místě povídal s budoucími správci obchůdku a my vám je teď představíme.

Manželé Maria a Tudor Darii spolupracují s Diakonií a jejími moldavskými partnery Pro Cooperare Regionala už třetí rok. Právě teď probíhá proces, na jehož konci dostanou certifikát pro ekologické zemědělce. Manželé nikdy chemikálie nepoužívali, přesto proces trvá už čtvrtý rok. Zdá se ale, že se certifikátu brzy dočkají. Během Vojtěchovy návštěvy přijeli inspektoři a odebírali jedny z posledních půdních vzorků k analýze.

Maria a Tudor vlastní pozemek na kraji města Drochie. Postavili na něm malý domek a několik fóliovníků. V nich pěstují zeleninu, hlavně rajčata, papriky a okurky. Právě tady vznikne obchod, ve kterém budou drobní farmáři ze severního Moldavska prodávat své produkty.

základy obchodu se zeleninou, Drochia, Moldavsko

Tábory pokračují

3. srpna 2016

Kromě vlastních táborů spolupracuje Otcův dům také se švédskou organizací. Ta zorganizovala pro 50 dětí rehabilitační tábor ve Švédsku nedaleko města Malmo.
Paní Margarita Fedotova, která bydlí v domě od firmy KOMA, pak s dětmi z domova vyrazila k Černému moři. S organizací jí pomáhá také její dcera. Děkujeme paní Margaritě za její aktivitu a přejeme všem pěkné léto.

koláž2

Léto v Otcově domě

11. července 2016

V létě připravují zaměstnanci Otcova domu pro děti tábory. Všechny děti se tak podívají do přírody a zažijí nové věci, o kterých pak budou moci spolužákům vyprávět. Tábory probíhají v hezkém prostředí u řeky Irpin a bývají tématicky zaměřené. Ten, který proběhl minulý týden, se jmenoval Ostrov pokladů. Kromě her, při kterých děti hledaly poklady, má tento název i jiný význam. Znamená to, že všechny děti jsou jedinečné a jsou tedy pokladem. :)

ukrajina - leto

Konec školního roku

14. června 2016

Děti z Otcova domu už mají prázdniny. Školní rok končí na Ukrajině trochu dříve než u nás, a tak už se děti mohou těšit z volna a letních prázdnin. Všechny děti dostaly vysvědčení a také zaslouženou odměnu. Ale největší pozornosti se těšily Míša a Dáša Moskaletc, které s velkou pochvalou ukončily 1. třídu.
Gratulujeme a přejeme léto plné zábavy! :)

otcův dům - červen

Pojeďte s námi do Moldavska

31. května 2016

Chystáme další společný projekt. Cílem letošní spolupráce je posílení samostatnosti moldavských farmářů. Chceme jim také pomoci v zapojování do společných prodejních a marketingových aktivit.

Firma KOMA dodá modulární objekt, který bude sloužit jako obchod s připojeným temperovaným skladem.
Stejně jako v případě spolupráce na Ukrajině, KOMA hradí veškeré náklady související s realizací a jako správná společensky odpovědná firma pomůže v malém řešit svízelnou situaci v Moldávii.

Ale nebojte se, o tom, co se děje v Otcově domě, vás nepřestaneme informovat. 😉

moldavsko

Seriál o obyvatelích domů pokračuje

5. května 2016

Tentokrát vám chceme představit příběh Antonie. Antonie se narodila a vyrostla na Krymu. Byla nucena opustit svou rodinu a kariéru poté, co se musela rozhodnout mezi Ukrajinou a Ruskem. Firma, kde roky pracovala, zkrachovala, takže Antonie opouštěla domov bez práce a bez prostředků. Po jejím příchodu do Kyjeva jí pomohl právě Otcův dům. Nabídl jí práci, nový domov a nový začátek. Antonie teď pracuje jako ředitelka rehabilitačního centra pro děti.

antonie

Kdo bydlí v Otcově domě?

13. dubna 2016

Představujeme Vám rodinu Bobkovu. Již pár měsíců spokojeně bydlí v jednom z domovů, které postavila firma KOMA. Otec Roman pracuje pro Otcův dům a organizuje pro děti letní tábory. Jeho žena Elvira je švadlena a pracuje v Kyjevě, kde vyrábí závěsy a žaluzie. Jejich dvě adoptované dcery chodí v Kyjevě do školy. Do jejich rodiny teď patří také dvě kočky a z jejich domečku prý neustále krásně voní čerstvé pečivo. Přejeme celé rodině, ať se jim daří a mají klid na práci a studium. Zaslouží si to.

otcuv dum

Pozdravy z Otcova domu

22. březen 2016

Vyřizujeme Vám pozdravy od obyvatel nových KOMA domů. Během prvního měsíce ještě řeší různé drobnosti, jako tekoucí kohoutky apod., ale jinak si nový domov užívají. Všichni dospělí obyvatelé si navíc našli práci a děti zase mohou chodit do školy. A to je skvělé! Děkujeme všem, kdo jste se na změně života těchto lidí podíleli, stálo to za to. 😉

koma domy

Jak se děti zabydlují?

19. únor 2016

Nové domy na pozemku Otcova domu jsou již plně využívány rodinami. Již před dokončením stavby se těšily, jak si domečky zařídí tak, aby se v nich cítily jako doma. Dnes už jsou postele ustlané, kuchyně je plná jídla a dětské pokojíčky jsou asi jako všude na světě neuklizené, ale plné hraček a knížek. A tak to má být.

Desktop

Slavnostní otevření

20. leden 2016

Dne 20. ledna 2016 proběhlo slavnostní otevření domů, které postavila firma KOMA u Otcova domu na Ukrajině. Slavnosti se zúčastnil také velvyslanec České republiky na Ukrajině Ivan Počuch. Kromě něj byli přítomni také ředitel firmy KOMA Stanislav Martinec a ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Jan Dus.

Montované domy pomůžou minimálně čtyřem rodinám najít své nové bydlení a nenahraditelné soukromí poté, co je válečný konflikt donutil opustit své původní domovy.

12604894_1033542846703426_7226169190420616055_o

Dokončení první stavby

16. prosinec 2015

Před třemi týdny odletěl tým firmy KOMA Modular do Petrivského, kde měl stavět domy pro ženy a děti přesídlené z východu Ukrajiny. Včera jsme dostali tyhle fotky. Děkujeme firmě KOMA a přejeme oběma Natašám, Margaritě, Ljubě, Anně a Ruslanovi i se všemi jejich dětmi krásné Vánoce v novém bytě!

Aktualita-2

Kdo bude v domech bydlet?

25. listopad 2015

Tyto ženy a děti už budou brzo bydlet v domech, které pro ně postaví firma KOMA Modular. Od loňského srpna žijí po přesídlení z východní Ukrajiny ve velkém společném bytě vedle Otcova domu. Dnes odletěl tým firmy KOMA do Petrivského na místo, kde se bude stavět. Otcův dům bude firmě platit nájem za domy po dobu pěti let, bude je užívat podle dohody a starat se o ně, po pěti letech KOMA domy předá Otcovu domu do trvalého užívání.

Velký dík firmě za její vstřícnost!
http://www.koma-modular.cz/

Aktualita-1